سازه نورپردازی

به طور کلی در سازه نورپردازی از سه روش جهت نورپردازی استفاده می شود

سازه نورپردازی به صورت تایل های استاندارد 60×60 می باشد و به دو روش به سقف اصلی متصل می گردد.

الف) تایل ها به صورت مستقیم به سقف اصلی پیچ می شوند.

ب) یک سازه شبکه ای سقف کاذب مجزا (جهت نورپردازی) ایجاد شده و تایل های نور پردازی درون آن قرار می گیرند.

* استفاده از لامپهای LED در سقف های آسمان مجازی برای سازه نورپردازی به هر صورت پیشنهاد می گردند چرا که روشنایی یکنواخت و خیره کننده تصویر احساس بی نظیری به بیننده می دهد.

مزایا لامپ های ال ای دی (LED)
  1. طول عمر: اولین و مهم‌ترین پارامتر‌ در سازه نورپردازی، طول عمر لامپ‌های LED می باشد لامپ‌های LED طول عمری بین 50 هزار تا 60 هزار ساعت دارند. این طول عمر قابل مقایسه با طول عمر لامپهای دیگر نمی باشد.
  1. بازده نوری (lum/watt): از دیگر مزیتهای لامپهای LED می توان به بازده نوری بالای این لامپها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ‌های LED بازده‌ای بین 74 تا 120 لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های دیگر 10 تا 85 لومن بر وات، می‌باشند.
  1. On/Off طول عمر لامپ‌های LED به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می‌توان لامپ‌های LED را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر LED ها تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد.
  1. تنظیم زاویه تابش : در لامپهای LED نور در تمام جهات منتشر نمی‌شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری، کاملاً قابل کنترل است.
  1. کاهش نور : کلیه لامپ‌ها به جز LED با گذشت زمان دچار افت شدید شدت نور می‌گردند.
  1. LED ها قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم جریان DC با مصرف کم را دارد، لذا می‌توانند از منابع انرژی خورشیدی و یا باطری نیز جهت تامین نیروی خود استفاده کنند.